Apgamai. Apgamų šalinimas, tyrimas.

apgamai apgamu salinimas Siaskopija (spektrofotometrinė odos analizė ) - tai odos pigmentinių darinių, apgamų diagnostikos metodas, paremtas skirtingo ilgio šviesos spindulių bangų sąveika su melaninu, hemaglobinu ir kolagenu iki 2 mm odos gylio. Siaskopijos tyrimo metodu nustatant melanomos diagnozę tikslumas yra 94%. Šiandien tai yra aukščiausias rodiklis Lietuvoje. Skiriama kontaktinė ir nekontaktinė siaskopija.

Kontaktinė siaskopija - naudojamas siaskaneris, kuris pridedamas prie odos darinio. Po kelių sekundžių monitoriuje matoma pigmentinio darinio struktūra iki 2 mm gylio.

Nekontaktinė siaskopija - Atliekama per atstumą, naudojant skaitmeninį fotoaparatą.

Siaskopijos metu atskirai matomi:

  • dermatoskopinis odos darinio vaizdas (tikras odos darinio vaizdas, spalvos, išorinė struktūra);
  • bendras melaninas;
  • dermalinis melaninas;
  • hemoglobinas;
  • kolagenas;
  • trimatis darinio vaizdas 2mm gylyje.

Apgamų šalinimas vyksta šiais metodais:

  • lazeriu;
  • elektrokoaguliacija;
  • chirurginiu būdu.

Gerybiniai apgamai

Gerybiniai apgamai būna įgimti arba atsiranda iki 35-40 metų amžiaus. Vyresniame amžiuje apgamai gali išnykti. Gerybiniams apgamams būdingos savybės:

  • simetriškumas - apgamai simetriški horizontalioje ir vertikalioje ašyse;
  • kontūras - ryškus, lygus apgamo kontūras;
  • spvienspalviai;
  • apgamo diametras < 5 mm;
  • apgamų skaičius (10-40);
  • apgamo lokalizacija - dauguma aukščiau juosmens.

Atipiniai apgamai (Displastiniai ar Clark‘o apgamai)

Šiuos apgamus pirmasis aprašė Clark‘as 1978 ir 1981 metais. Jų turi 2-18% žmonių. Atipiniai apgamai reikšmingi rizikos susirgti melanoma aspektu: bendra populiacinė melanomos išsivystymo rizika (per visą gyvenimą) yra apie  0,6%, esant pavieniams displastiniams apgamams ji siekia 10%.

Jei pacientas turi displastinių apgamų ir melanomą anamnezėje, susirgimo rizika padidėja iki 50-100%. Egzistuoja klinikiniai ir morfologiniai kriterijai šiems apgamams aprašyti. Atipiniai apgamai gali atsirasti bet kuriame amžiuje.

Nuo gerybinių apgamų jie pirmiausia skiriasi dydžiu ir spalva. Dalis atipinių apgamų atsiranda sporadiškai, o kiti yra paveldimi. Pastarieji turi glaudų ryšį su šeimyniniu atipinių apgamų ir melanomos sindromu.

Atipininiams apgamams būdingi bruožai:

  • asimetriški vienoje ar dviejose ašyse;
  • kontūras nelygus, neryškus;
  • kelios spalvos;
  • apgamų diametras 5-15 mm;
  • apgamų skaičius 10-100;
  • apgamų lokalizacija - kamienas, skalpas;
  • apgamų paviršius nelygus: makulinis-papulinis;
  • dažnumas - įvairiose populiacijose svyruoja nuo 2-15%.

Šiuolaikinė odos navikų ir ikinavikinių susirgimų diagnostika grindžiama keliais metodais:

  • vizualine (klinikine) diagnostika;
  • dermoskopija;
  • morfologiniais tyrimais.

Klinikinė diagnostika patraukli tuo, jog yra pigi - nereikia jokios diagnostinės aparatūros, tačiau yra netiksli. Diagnozė priklauso nuo subjektyvių sprendimų ir gydytojo patirties. Melanomai, agresyviausiai odos vėžio formai, klinikinės diagnostikos tikslumas svyruoja nuo 50 iki 80%, todėl nepavyksta diagnozuoti nuo 20 iki 50% navikų.

Morfologinių tyrimų, kai laboratorijose tiriami biopsijos metu pašalinti odos navikai, tikslumas yra artimas 100%, todėl jis laikomas odos navikų ir ikinavikinės patologijos diagnostikos “auksiniu standartu”, o trūkumu laikoma didelė kaina. Šis metodas yra prioritetinis diagnozuojant plokščialąstelinį odos vėžį, nepasižymintį specifiniu klinikiniu vaizdu.

Vizualinė diagnostika - pirmasis, plačiausiai naudojamas ir vienas iš svarbiausių melanomos ir bazaliomos klinikinio atpažinimo etapų. Šio etapo vienintelis instrumentas - žmogaus akis. Diagnozuojant bazaliomą, remiamasi specifiniu šiam navikui jo formų klinikiniu vaizdu, o melanomos diagnostikai pasaulyje plačiausiai paplitusi Amerikos vėžio draugijos pasiūlyta melanomos vizualinės diagnostikos sistema, dar vadinama ABCDE kriterijų sistema . Šios diagnostinės sistemos esmė - ankstyvai melanomai būdingų simptomų akcentavimas.

Pirmieji trys kriterijai A,B, ir C yra būdingi pradinei melanomos augimo fazei.

Kriterijus A (Asymmetry-Asimetrija) - nurodo, jog navikas pirmiausia tampa asimetriškas vienoje ar dviejose ašyse ir palaipsniui didėja.

Kriterijus B (Border-Kontūro karpytumas) - atkreipia dėmesį į pavojingus melanomos kontūro nelygumus, karpytumą.

Kriterijus C (Colour-Spalva) - pabrėžia bet kokius naviko spalvos pasikeitimus.

Kriterijus D (Diameter- Skersmuo) - tai naviko diametras, jei jis nesiekia 6 mm, melanoma nebus giliai peraugusi odos ir paciento prognozė dažniausiai yra gera.

Kriterijus E (Elevation-Iškilumas) - navikas, lyginant su aplinkine oda yra iškilus (2), tai mazginei (vėlyvai) melanomos augimo fazei būdingas simptomas.

Kartu su melanomos vizualinės diagnostikos ABCD kriterijų sistema, Jungtinėje Karalystėje pasirodė alternatyvi "Septynių kriterijų" sistema (MacKie RM, 1985):

  1. Jutimo sutrikimas ar niežėjimas;
  2. Naviko diametras < 7mm;
  3. Naviko didėjimas;
  4. Netaisyklingas naviko kontūras;
  5. Netaisyklingas pigmento pasiskirstymas (kelios naviko spalvos);
  6. Uždegimas;
  7. Kraujavimas, šašas ar šlapiavimas.

Šios sistemos tikslas - padėti bendros praktikos gydytojams atskirti melanomą nuo apgamų. Manyta, jog suradus tris ir daugiau kriterijų, pacientui galima įtarti melanomą ir jam yra būtina specialisto konsultacija.

Tiriant pacientą, pirmiausia apžiūrima visa paciento oda ir atrenkami didžiausią įtarimą keliantys apgamai, toliau kiekvienas iš jų vertinamas pagal aukščiau minėtus diagnostinius kriterijus ir tada suformuluojama diagnozė.

Bazaliomos ir melanomos diagnostikoje plačiai naudojama dermoskopija (siaskopija) - naujausias ir sparčiai besivystantis diagnostikos metodas, Europos dermatologijos ir onkologijos klinikose įdiegtas prieš du dešimtmečius. Tai neinvazinė techniškai paprasta ir pigi tyrimo metodika. Jos esmė - tyrimo objekto padidinimas 6 - 80 kartų specialiu optiniu prietaisu, pritaikant fizikinius imersijos ar poliarizacijos reiškinius ir gaunant naujos, kiekybinės ir kokybinės diagnostinės informacijos.

Dermoskopijos (siaskopijos) diagnostinis jautrumas šiuo metu svyruoja tarp 90 - 95%, t.y. 10 - 27% didesnis nei vizualinės diagnostikos, todėl ji pripažinta kaip viena geriausių odos piktybinių navikų - melanomos ir bazaliomos ankstyvos diagnostikos metodikų, įgalinančių greitai nustatyti diagnozę bei sumažinti nereikalingų biopsijų skaičių. Galutinai diagnozę patvirtina biopsija.

Visuomet reikia žinoti, kad gydymo būdą gali parinkti tik šios srities specialistas, todėl visais neaiškiais atvejais būtina kreiptis į gydytoją dermatologą, onkologą, kuris patars geriausiai Jums tinkantį gydymo būdą.

Komentarai [1]

Kamil
Prieš šalinant apgamą ir pasiryžtant tokia žingsniui, mano nuomone, tyrimas siaskopu yra būtina sąlyga. Kaip ir gydytojo onkologo apžiūra. Tikslumas girdėjau būna apie 94 proc. Trumpai tariant tas tyrimas padeda greitai ir neskausmingai nustatyti įaugimo gylį, ištirti pigmento sankaupas ir šalinimo būdą. Pati dariausi, pati apgamą šalinau lazeriu.
Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras
Medikvita, UAB
I.Džiugienės privati klinika