Erkinis encefalitas. Erkinio encefalito gydymas, profilaktika

erkinis encefalitas erkes Erkinis encefalitas tai infekcinė liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas, platinamas erkių – kraują siurbiančių nariuotakojų. Erkių įkandimas gali sukelti įvairias ligas: erkinį encefalitą, Laimo ligą, erlichijozę, babezijozę, tuliaremiją, įvairias karštliges. Erkės, erkinio encefalito viruso nešiotojos, labiausiai paplitusios centrinėje Europos dalyje, Rusijoje. Tai europinės erkės, šuninės erkės. Europoje suskaičiuojamos 8 erkių rūšys, kurios gali perduoti spirochetas, per kurias sukeliamas erkinis encefalitas ar Laimo liga. Lietuvoje erkiniu encefalitu dažniausiai užsikrečia vidurio Lietuvos gyventojai. Liga užsikrečiama įkandus erkinio encefalito virusą pernešančiai - infekuotai erkei. Kartais erkiniu encefalitu įmanoma užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą pieną ar jo produktus. Šia liga dažniausia suserga vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės. Kol kas vienintelė pakankamai efektyvi priemonė šios ligos prevencijai yra skiepai nuo erkinio encefalito. Kai kurie šaltiniai teigia, kad vaikai iki 7 metų amžiaus erkiniu encefalitu neserga.

Erkinis encefalitas - sunki virusinė liga

Erkinis encefalitas - viena iš sunkiausių židininių virusinių ligų, kuomet vyksta galvos smegenų dangalų ar/ir nugaros smegenų uždegimas. Erkinio encefalito ligos simptomai pasireiškia po 7-14 dienų. Vėliausiai gali pasireikšti net po 2-4 savaičių. Pakyla aukšta temperatūra, krečia drebulys, kankina nemiga, skauda galvą, gali pykinti. Po keleto dienų galimas palengvėjimas, tačiau dar po savaitės ar kelių beveik trečdalis ligonių vėl „atkrinta“. Tuomet erkinis encefalitas, jo simptomai dar paaštrėja: vėmimas, galvos skausmas ir svaigimas, aukšta temperatūra, raumenų skausmai. Erkinio encefalito virusui patekus į galvos smegenų dangalus, galvos smegenis, nugaros smegenis ir sukėlus meningitą, encefalitą, mielitą ar šias ligas kartu, gali prasidėti centrinės ar periferinės nervų sistemos pažeidimo simptomai. Didžiausią žalą sveikatai sukelia – mielitas (nugaros smegenų pažeidimas), kai jau po keleto karščiavimo dienų įmanomi pečių lanko ar kaklo raumenų paralyžiai. Sunku darosi nulaikyti galvą ar pakelti rankas.

Erkinio encefalito gydymas

Vaistų, gydančių erkinį encefalitą, nėra. Šio viruso praktiškai neveikia jokie antibiotikai, tad erkinis encefalitas gydomas tik simptomatiškai. Gydymui naudojami raminantys, priešuždegiminiai, nuskausminamieji preparatai, kurie palengvina simptomus. Diagnozei patvirtinti atliekami kraujo ir nugaros smegenų skysčio tyrimai antikūnių prieš erkinio encefalito virusą egzistavimo nustatymui. Pilnai pasveiksta vos  trečdalis pacientų (apie 30%), likusiems išlieka lengvesni ar sunkesni sveikatos sutrikimai, negalavimai: galvos skausmai, dirglumas, nemiga, rankų paralyžius, lytinė negalia, atminties, klausos, koordinacijos sutrikimai. Nuo erkinio encefalito miršta iki 3 procentų ligonių. Persirgus erkiniu encefalitu, imunitetas šiai ligai išlieką visą gyvenimą.

Skiepai nuo erkinio encefalito, kaina

Ko gero vienintelė ir pakankamai efektyvi priemonė šios ligos prevencijai yra skiepai nuo erkinio encefalito. Visi pageidaujantys gali pasiskiepyti gydymo įstaigose. Nuo erkinio encefalito rekomenduojama skiepytis žiemą ar ankstyvą pavasarį, du kartus su 30-90 dienų intervalu. Po 1 metų rekomenduojama ir trečia vakcinos nuo erkinio encefalito dozė, sustiprinanti ir prailginanti imunitetą iki 3 metų. Skiepai nuo erkinio encefalito ir jų kaina priklauso nuo vakcinos tiekėjo ir svyruoja nuo 75 litų ir daugiau už vieną skiepų vakcinos dozę.

Kaip pastebėti ar ištraukti įsisiurbusią erkę

Pastaraisiais metais didėjant ne tik sergamumui erkiniu encefalitu, bet ir kita erkių platinama užkrečiamąja liga – Laimo liga, nuo kurios skiepų dar nėra, rekomenduojama einant į mišką, parką, pievas, sodus tinkamai apsirengti: vilkėti šviesius, uždarus drabužius. Galvą taipogi reikėtų apsaugoti. Drabužius patariama apipurkšti repelentais nuo erkių.skiepai nuo erkinio encefalito
Grįžus reikia nusirengti drabužius ir atidžiai apžiūrėti kūną ar nėra įsisiurbusios erkės. Erkei įsisiurbti reikalingas vienos ar keleto valandų laikotarpis. Aptikus įsisiurbusią erkę, ją reikia nedelsiant ištraukti pincetu, suimant ją kuo arčiau erkės galvos, jokiu būdu netraukiant už kūno ir nesukinėjant į šonus. Įkandimo vietą reikėtų dezinfekuoti jodo tirpalu. Apžiūrėjus vilkėtus drabužius, rekomenduojama juos pakabinti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje iš kur nuropojusios erkės negalėtų įsisiurbti prie naminių gyvūnų ar žmonių.

Erkinis encefalitas sunki ir pavojinga liga. Laiku apsisaugokime pasiskiepiję vakcina nuo erkinio encefalito.

Komentarai [2]

vita
Sergu jau vienerius metus erkiniu encifalitu, norejau paklausti kas atsitiktu dabar jei vel isisiurbtu erke? Pati esu nepasiskiepijusi nes daktarai sake, kad jau nereikia.
Algirdas
Ar bus imunitetas nuo erkinio encefalito, jei pirmoji revakcinacija ne po 3 metų, o po 4,5 metų.
Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras
Medikvita, UAB
I.Džiugienės privati klinika