Pavasarinė depresija sunkesnė nei rudeninė

depresija Medikai pastebi, kad gamtos ritmo, sezonų kaita vienus žmones veikia labiau, kitus mažiau. Bet kokie gyvenimo pokyčiai, jei jie yra mums svarbūs, sukelia vienokias ar kitokias organizmo reakcijas dėl kurių sutrinka žmonių nuotaikos, o tai gali sukelti stresą, nerimą, depresiją.

Depresija, kitokia forma

Jei nerimas tęsiasi ilgai, jis tampa nesveiku, patologiniu nerimu, kuris dažnai perauga į depresiją. Šiuos sutrikimus pastaruoju metu ganėtinai sunku diagnozuoti. Klasikinių depresijų dabar yra mažai. Dauguma jų užmaskuotos. Žmogui skauda galvą, nugarą, skausmai mėtosi po visą kūną.
 

Depresiją įtakoja pasikeitimai gamtoje

Afektinių sutrikimų skyriuose ligonių itin padaugėja rudenį ir pavasarį. Tai metų laikai, kai ir sveiki žmonės jaučiasi kitaip: cirkadinių ritmų (svyravimų, susijusių su dienos ir nakties kaita) pasikeitimai sukelia nuotaikų svyravimus. Depresija sergantiems žmonėms šie pakitimai būna labiau išreikšti. Todėl rudenį ir pavasarį padaugėja depresijos paūmėjimų. Pavasarį tai jaučiama dar labiau nei rudenį, todėl ir pavasarinė depresija būna sunkesnė.
Žmonės - gamtos dalis, todėl į pokyčius joje nereaguoti negalime. Mus veikia įvairūs magnetiniai laukai, audros, oro sąlygos. Vasarą ir žiemą nuotaikų kaitos mažesnės, nes pasikeitimai gamtoje nežymūs. Moteris dažniau nei vyrus kankina depresija. To priežastis - moteriškų hormonų, tokių kaip estrogeno ir progesterono, koncentracijos cikliniai svyravimai. Tokio ciklo trukmė - apytiksliai 28 dienos. Tai įtakoja moters savijautą ir nuotaiką.

Depresija sergančiam ligoniui svarbus artimųjų dėmesys

Depresija yra lėtinis sutrikimas. Žmonės, kuriems skiriami vaistai, mano, kad jie bus visam gyvenimui. Tačiau jei vienam gal užteks pavartoti vaistus kelis mėnesius ar metus  kitam liga gali pasikartoti: tai atsitinka tada, kai ilgesnį laiką nevartojus antidepresantų, žmogus vėl patiria stresinę situaciją ar gyvenimo pasikeitimus.
Kai kam, kad išlaikytų nuotaikos pusiausvyrą, mažų, palaikomųjų vaistų dozių nuo depresijos reikia visą gyvenimą.
Kita sergančių depresija ligonių bėda yra ta, kad artimieji, kaimynai, bendradarbiai jų nesupranta.
Sergančiajam depresija artimų žmonių palaikymas yra itin svarbus. Ne lepinimas, o supratimas ir palaikymas.
Ligoniai neretai bijo, kad įtraukus juos į psichiatrijos įskaitą dėl depresijos, aplinkiniai galvos, kad jis turi psichikos sutrikimų ar psichinę negalią, todėl žmonės bijo savo ligos, bijo antidepresantinių vaistų. Amerikoje antidepresantinius vaistus vartoja net iki 70 procentų žmonių. Be to, vartodami antidepresantus žmonės bijo, kad prie jų "nepriprastų", netaptų narkomanais ar pan. Pastebėta, kad neretai alkoholiu piktnaudžiaujantys žmonės, skiriant antidepresinį gydymą, atsikrato šių žalingų įpročių. Tai vadinama simptomine alkoholizacija. Tai savotiška savigyda. Ilgai vartojami antidepresantai niekam nesukelia priklausomybės, organizmas prie jų nepripranta.

Efektyviausias - kompleksinis gydymas

Depresija gydoma kompleksiškai: šalia medikamentinio gydymo taikomi relaksacijos užsiėmimai, meno, muzikos, dramos terapijos. Šiuo metu itin populiari yra psichoterapija. Psichiatras psichoterapeutas O. Gabbard rašė, kad depresijos gydymas taikant psichoterapiją ir medikamentinį gydymą būna dvigubai efektyvesnis. Bendraujant su ligoniu tenka kažką koreguoti, paaiškinti, padėti, bet jokiu būdu neduodama jokių patarimų, jokių gyvenimo receptų.

Depresija susergama krizei praėjus

Žmones veikia ir įvairios krizės. Ypač tai jaučiama tarp aukštesnių sluoksnių žmonių, verslininkų. Kritiniai emocijų pasikeitimai įvyksta kritinių verslo ir gyvenimo pokyčių metu. Labiausiai depresija pasireiškia kai emocinė krizė baigiasi. Tada ir padaugėja sergančių depresija žmonių.
Pačios krizės metu žmonės mobilizuojasi, ieško būdų, kaip to išvengti. Įtampai atslūgus, žmogus lieka su savimi, su savo mintimis. Tuomet ir pasireiškia depresija.

Komentarai [2]

Alex
Apie depresiją įdomią mintį išsakė vienas žmogus...depresija tai per didelis galvojimas apie save...turbūt tikrai yra daug tiesos šiuose žodžiuose.
Audrius
sveiki mane kamuoja nuotaiku sutrikimai jie pasireiskia ypac rudeni ir pavasari apie 10 metu mane jie vargina. kencia gyvenimo kokybe stipriai. as zinau kad reikia 1 metus maziausiai antidepresantus vartoti. ar jus gydote ir kiek tai kainuoja?
Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
Medikvita, UAB
I.Džiugienės privati klinika
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras