Kietojo disko duomenų atkūrimas

kietojo disko atkurimas Jei atsidūrėte nepavydėtinoje situacijoje, aprašytoje straipsnyje Kompiuterių gedimai ir remontas ir esate kiek pažengę ar paprasčiausiai smalsūs vartotojai, galite pabandyti savo jėgomis išspręsti problemą. Įjungę kompiuterį ir priklausomai nuo jūsų turimo kompiuterio modelio, spustelėję F2, F12 ar Delete, patekę į BIOS aplinką, galite pasitikrinti BIOS nustatymus:

  • Ar diskas „detektuojamas“ t.y matomas sistemos;
  • Ar teisingai nustatytas įkrovos įrenginių „Boot devices“ eiliškumas.

Jei sistema „nemato“ disko, ko gero teks pripažinti, kad kompiuterio kietasis diskas sugedęs. Priklausomai nuo jūsų duomenų svarbumo ir ar esate nusiteikę išleisti nemažą sumelę duomenų atstatymui, teks kreiptis į kietųjų diskų duomenų atstatyme besispecializuojančią firmą. Jokiu būdu nebandykite išėmę kieto disko trinktelti ar šaldyti, kaip patariama kai kuriose abejotinos reputacijos interneto svetainėse. Galite prarasti duomenis visam laikui.


Jeigu sistema visgi randa diską ir įkrovos nustatymai teisingi, išeiname iš BIOS.
Darykime prielaidą, jog naudojate Windows XP operacinę sistemą. Internete sklando gandai, kad Windows Vista pripažinta nepateisinusi vartotojų lūkesčių ir jau kalbama apie pavasarį pasirodysiančią Windows 7 bandomąją versiją. Ką gi, pažiūrėsim.
Perkrauname kompiuterį, spaudžiame F8. Turėtume pamatyti meniu langą „Windows Advanced Options“, kuriame vienas iš punktų yra „Last Known Good Configuration“. Rodyklėmis aukštyn -žemyn, pasirenkame šį meniu punktą ir spaudžiame ENTER. Jei sistema „užsikrauna“, vadinasi šį kartą jums pasisekė ir jūsų disko duomenys bei dokumentai nepažeisti, tačiau reiktų pasidaryti atsargines kopijas ir sekantį kartą būti atsargesniems.
Jeigu sistema vėl „pakibo“ -  perkrauname kompiuterį ir vėl spaudžiame F8. Šį kartą bandome „Safe Mode“ punktą. Sėkmės atveju, pamatysite juodą langą keistai didelėmis piktogramomis, tačiau jau galėsite peržiūrėti savo duomenis ir pasidaryti atsarginę kopiją į USB duomenų kaupiklį ar kitą laikmeną. Nepraleiskite progos išnaudoti šią galimybę! Tikėtina, kad pasinaudojus „System restore“, sekantį kartą kompiuteris startuos be jokių problemų. Jei ne, kompiuterių specialistas padės išspręsti jau ne tokia „baisią“ problemą. Svarbiausia, kad jūs jau turėsite reikalingų duomenų kopiją.
Jei nepadeda ir „Safe Mode“ režimas, yra keletas kitų variantų:

  • Pasinaudoti Windows Xp instaliaciniu CD/DVD. Reikalingas Windows XP instaliacinis CD. Jei jo neturite, pereikite prie sekančių, žemiau esančių variantų.
    BIOS aplinkoje, nustatę kad sistema pirmiausia krautųsi iš CD/DVD („First boot device“), dedame Windows XP CD. Pasirinkimo lange pasirenkame R ( „recovery console“ ). Jei prašoma, pasirenkame iš rastų operacinių sistemų sąrašo, reikalingos sistemos eilės numerį, dažniausiai 1 ir spaudžiame ENTER. Jei prašoma, įvedame administratoriaus slaptažodį ir vėl spaudžiame ENTER. Komandinėje eilutėje dažnai pakanka įvesti komandą chkdsk /p ir sistemai patikrinus kietąjį diską, ištaisomos rastos problemos. Jei to nepakanka ar nelabai žinote ką darote, nerekomenduotina naudoti kitų konsolės komandų „FixBoot“, „FixMBR“ ar bandyti kopijuoti atsarginę registro kopiją iš „C:WINDOWS repair“ - tai gali sukelti netikėtas pasekmes. Gal paprasčiau būtų pabandyti instaliuoti Windows XP „ant viršaus“, bandant taisyti esamą ( pasirinkus „repair“ ) sistemą. O gal net instaliuoti iš naujo, neformatuojant disko skirsnio arba pasirinkus kitą kietojo disko loginį skirsnį pvz. D, prieš tai būtina padaryti svarbių duomenų kopijas, pasinaudojus žemiau aprašytais variantais. Jei po komandos chkdsk /p sistema parodo pranešimą, kad kietasis diskas nepasiekiamas ar neįmanoma patikrint duomenų, taip pat teks naudoti žemiau esančius variantus.

  • Įkrauti kitą sistemą iš CD ar USB kaupiklio. Internete egzistuoja daugybė Linux pagrindu sukurtų operacinių sistemų, dar vadinamų Live CD, kurias galima įkrauti tiesiog iš CD, DVD . Įkrovai iš USB kaupiklio reikia specialiai pasiruošti, todėl šį kartą šio varianto nenagrinėsime. Siūlytume pasinaudoti Knoppix ( ne žemesne kaip 5.1.1 versija ), Ubuntu ( šiuo metu paskutinė - 8.10 versija ). Knoppix specialiai įkrovai iš CD, DVD Gnu/Linux pagrindu sukurta operacinė sistema, leidžianti atlikti dauguma reikalingų operacijų.
    Ypač didelę pažangą paskutiniuoju metu padarė Ubuntu. Tai ne tik pilnavertė operacinė sistema, leidžianti naudotis visomis įmanomomis galimybėmis tik įkrovus iš CD ar instaliavus į kompiuterio kietąjį diską, bet ir daugeliu aspektų lenkianti Windows. Ubuntu naudotis patogu ir paprasta.
    Pasinaudoję kitu kompiuteriu, parsisiunčiame iš pasirinktos sistemos gamintojų svetainės naujausios versijos ISO atvaizdą, įrašome CD ar DVD ir iš jų įkrauname sistemą. Žinoma, aukščiau aprašytu metodu patekus i BIOS aplinką, reiktų nurodyti, kad „First boot device“ būtų CD/DVD t.y. pirmiausia sistema krautųsi iš CD ar DVD įrenginio.
    Sistema automatiškai atpažins jūsų kompiuterio techninę įrangą, įkraus reikiamas tvarkykles. Aiškioje ir paprastai valdomoje vartotojo aplinkoje galėsite peržiūrėti kietojo disko bylas, redaguoti, padaryti kopijas ar net prijungę spausdintuvą, atspausdinti. Atlikti šiuos veiksmus užtruks, priklausomai nuo naudojamo kompiuterio interneto spartos, nuo 30 min. iki 2 - 3val.

  • Techninis kietojo disko duomenų kopijavimas, atkūrimas. Šis variantas padėtų atstatyti, nukopijuoti kietojo disko duomenis, net ir tuo atveju, jei sugedo jūsų kompiuterio sisteminio bloko maitinimo šaltinis, pagrindinė plokštė ( MB ),  operatyvioji atmintinė ( RAM ) ar vaizdo plokštė (VGA). Imame iš kompiuterio sisteminio bloko kietą diską ir jungiame jį, kaip papildomą įrenginį, prie kito „pagalbinio“ kompiuterio sisteminio bloko su veikiančia Windows XP ar Vista sistema. Rekomenduojama pasinaudoti išoriniais korpusais, kurie skirti kietiesiems diskams. Į šiuos korpusus dedamas kietasis diskas ir prie kompiuterio prijungiamas USB jungtimi. Korpusai gaminami 3.5“ t.y „stalinių“ kompiuterių HDD, ir 2.5“ – skirti nešiojamų kompiuterių kietiesiems diskams, su SATA arba IDE jungtimis. Neturint tokio korpuso, galima jūsų turimą kietąjį diską tiesiogiai įmontuoti į „pagalbinį“ kompiuterį. Tiesa, praktiškai tai pavyks padaryti tik su 3.5“ kietuoju disku. Retas nešiojamas kompiuteris turi galimybę įmontuoti antrą kietąjį diską. Ši „operacija“, turint suderinamą „pagalbinį“ kompiuterį, truktų vos 5 - 10 min. Jei jūsų kietajame diske duomenys nesugadinti, neištrinti galėtumėte sėkmingai pasidaryti reikalingų duomenų kopijas, atspausdinti ar net baigti reikalingą darbą.

Jei pažeista loginė disko struktūra, diskas suformatuotas ar ištrintos bylos, yra galimybė atstatyti reikalingus duomenis pasinaudojus EasyRecovery ar panašiomis kietojo disko duomenis atkuriančiomis programomis. Tuo atveju „pagalbiniame“ kompiuteryje instaliuojama reikalinga programinė įranga ir paleidžiama su reikalingais nustatymais. Atkurtas bylas perkopijuojame į „pagalbinį“ kompiuterį ar į bet kokią kitą laikmeną.

Hard drive recovery

Komentarai [2]

infoma.lt
Vienas is metodu integruoti Service Pack 3 i windows instaliacini cd pasinaudojus nLite programa.
Erikas
Kai rasau windows xp man ismeta windows service pack 3 anksiau nemesdavo pas mane kai butu galima isprest problema pas mane i cd neisiraso ir usb flash neskaito kad galetau isirasyt pack 3 kaip kitaip butu galima ka padaryt.
Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras
I.Džiugienės privati klinika
Medikvita, UAB