Epilepsija

epilepsija Epilepsija - tai lėtinė centrinės nervų sistemos (CNS) liga, kuri dažniausiai pasireiškia traukuliais - nenormaliai staigiais ir labai stipriais nervinių ląstelių elektriniais iškrūviais, kurie nulemia laikiną sąmonės, elgesio, emocijų, motorikos, jutimų ar suvokimo sutrikimą. Epilepsija serga apie 50 milijonų viso pasaulio žmonių (Lietuvoje apie 23 000) tarp jų ir naujagimiai, ir pagyvenę žmonės, daug pasiekę moksle, darbe ar kūryboje, ir aiškiai protiškai atsilikusieji, paralyžiuoti ligoniai.  Šia liga sirgo ir daugelis istorijoje žymių asmenybių: Petras I, Napoleonas Bonapartas, Nobelis, Julijus Cezaris, Žana d'Ark.

Epilepsijos priežastys

Epilepsijos atsiradimo priežaščių gali būti daug ir labai įvairių. Dažniausiai aiškios priepuolių priežasties nepavyksta nustatyti, tačiau yra žinoma, jog visais atvėjais tai yra labai rimtas centrinės nervų sistemos pažeidimas, kurį galėjo išprovokuoti daugybe veiksnių:

  • Galvos smegenų traumos.
  • Insultas.
  • Įvairūs apsinuodijimai cheminėmis medžiagomis.
  • Galvos smegenų uždegimas, augliai.
  • Paveldėjimas (manoma, kad apie 40 proc. ligonių turi bent vieną giminaitį, kuris taip pat serga šia liga).
  • Stresas

Epilepsijos simptomai

Atskiros smegenų sritys yra atsakingos už atskirų kūno dalių kontroliavimą, todėl epilepsijos simptomai gali būti labai įvairūs. Priklausomai nuo pakenktos smegenų vietos priklauso ir simptomai epilepsijo priepuolio metu, tačiau tam pačiam žmogui būdinga ta pati priepuolio rūšis. Epilepsijos priepuolio metu žmogus atlieka daugelį veiksmų, kurių jis negali kontroliuoti, tai gali būti:

  • Seilėtekis.
  • Orientacijos sutrikimas.
  • Regos laukų iškraipymas.
  • Kurios nors kūno dalies nutirpimas.
  • Girdimi įvairūs garsai, kurių negirdi kiti.
  • Mirgėjimas akyse ar spalvoti ratilai.
  • Traukuliai veide, visame kūne.
  • Sąmonės netekimas.
  • Išprakaitavimas bei paraudimas.
  • Pykinimas.
  • Iš burnos besiveržiančios putos.
  • Staigus raumenų suglebimas.
  • Nekontroliuojami, bet valingą veiksmą primenantys veiksmai (graibymas, čiupinėjimas, betikslis ėjimas, niurnėjimas, čepsėjimas, rijimas, gokčiojimas, spardymasis ir kt.).
  • Keistas užsisvajojimas, kurio metu pašaukus ligonį jis nereaguoja.

Pagal šiuos žmogaus atliekamus veiksmus priepuolio metu epilepsija skirtoma į daugybę rūšių. Štai keletas pavyzdžių:

  • Miokloniniai traukuliai - trumpi, žaibiški viso kūno ar jo dalių trūktelėjimai. Primena išgąstingą krūptelėjimą, gūžtelėjimą pečiais, spyrį. Miokloniniai traukuliai trunka labai trumpai.
  • Absansai - sutrinka sąmonė, paprastai žmogus atrodo lyg užsisvajojęs, staiga pašauktas nereaguoja, o atsipeikėjęs neatmena, kas buvo priepuolio metu. Šie traukuliai trunka vos kelais sekundes.
  • Atoniniai traukuliai - tai kaip ir mioklonijos, yra staigūs ir gali baigtis netikėtu griuvimu bei kūno sumušimu. Atoninių priepuolių metu raumenys staiga suglemba ir negali išlaikyti kūno padėties. Kartais atonija (suglebimas) apima tik sprando raumenis, tuomet paciento galva staiga linkteli žemyn, stukteldama į stalą ar kitą priešais esantį objektą. Jei suglemba liemens ar kojų raumenys, pacientas linkteli visu kūnu arba klupteli. Atoniniai priepuoliai dažnai esti kartu su mioklonijomis ar toniniais priepuoliais.
  • Toniniai traukuliai - tai patys intensyviausia traukuliai, kurių metu kelioms sekundėms įsitempia kai kurie ar visi kūno raumenys, jie tarsi sukietėja tam tikroje pozoje - susirietus, išsitempus ar pakėlus rankas ir susigūžus. Toninių priepuolių ištiktojo akys dažnai krypsta aukštyn, veidas truputį pamėlsta, nes dėl raumenų spazmo trumpam sustoja kvėpavimas. Toniniai priepuoliai paprastai trumpi, kvėpavimas ir veido spalva greitai tampa normalūs.

Epilepsijos gydymas

Šios ligos gydymo pagrindinis tikslas yra sukontroliuoti priepuolius. Pirmiausia, epilepsijos gydymas pradedamas skiriant ligoniui tinkamus vaistus ir palaipsniui didinant jų dozę. Vaistais gydomos visos epilepsijos formos neatsižvelgiant į priepuolių pobūdį bei ligos formą. Tačiau svarbiausia, jog epilepsijos gydymas turi būti nepertraukiamas ir reguliarus, o dozės reguliuojamos pagal efektą bei šalutinius poveikius. Net ir nesikartojant priepuoliams vis tiek gydymas tęsiamas dar 3 - 5 metus. Staiga nutraukus vaisto vartojimą dažnai atsinaujina epilepsijos priepuoliai. Jei medikamentai nepadeda, turi būti svarstoma chirurginės intervencijos galimybė. Jų metu bandoma pašalinama smegenų sritis, atsakinga už epilepsijos priepuolius. Nors daugumai pacientų ir toliau reikia vartoti antiepilepsinius vaistus, sumažėja jų dozės. Operacija dažniausiai atliekama , kai traukuliai kyla mažoje, griežtai apibrėžtoje smegenų srityje.

Visgi chirurginis gydymas gali būti taikomas nevisiems pacientams. Dar viena iš gydymo galimybių yra stambaus nervo (nervus vagus) stimuliacija. Ji taikoma, kai antiepileptiniai vaistai neefektyvūs ar pasireiškia jų šalutinis poveikis. Stimuliatorius implantuojamas po raktikauliu, jo laidai apvyniojami apie nervą ir taip tam tikru režimu stimuliatorius siunčia impulsus į stimuliuoja nervą. Nėra aišku, kaip šio nervo stimuliacija slopina traukulius, tačiau žinoma, kad ji gali sumažinti traukulių dažni nuo 20 iki 40 %.

Epilepsijos komplikacijos

Priepuolio metu galimas galvos sutrenkimas, (pvz. kritimas netikėtai praradus sąmonę), liežuvio prikandimas, raumenų plyšimas. Taip pat labai pavojinga vadinamoji epilepsinė būklė, kuri  diagnozuojama, kai priepuoliai trunka ilgiau nei 30 minučių, tarp kurių ligonis neatgauna sąmonės. Ši būklė pavojinga gyvybei.

Patarimai sergantiems epilepsija:

  • Nevartokite alkoholio ar kitų svaigalų.
  • Venkite mirgančių šviesų.
  • Maitinkitės reguliariai, saugokitės infekcijų.
  • Gydytojo paskirtus vaistus vartokite reguliariai. Jokiu būdu patys nenutraukite gydymo, net jei priepuoliai nebesikartoja.
  • Venkite didelių žmonių susibūrimų.
  • Stenkitės pažinti savo organizmą - tik pajutę artėjantį priepolį atsisėskite ant žemės (tokiu būdu nesusižeisite, jei netikėtai prarastumėte sąmonę), baikite pereiti gatvę ar įspėkite artimuosius.
  • Televizorių žiūrėkite kuo didesniu (3-5 m) atstumu ir saikingai, kanalus perjungti distancinio valdymo pulteliu, naudotis 100 Hz TV ekranu ar kokybišku kompiuteriu su skystųjų kristalų ekranu, sumažinti ekrano kontrastingumą.
  • Nedirbkite aukštyje, šalia ugnies ar su besisukančiais mechanizmais.

Kaip suteikti pirmąją pagalbą epilepsija sergančiam žmogui?

  • Atlaisvinkite ligoniui drabužius, paverskite jį ant šono, po galva padėti minkštą daiktą bei  patraukite galinčius sužaloti daiktus.
  • Jokiu būdu nieko nekišti ligoniui į burną (liežuvio priakandimas - ne tokia baisi trauma, palyginus su tuo, kas gali įvykti ligoniui užspringus (pvz. vaistais).
  • Nesistenkite slopinti traukulių, daryti dirbtinio kvėpavimo, krūtinės paspaudimų – tai gali tik pakenkti.
  • Kvieskite greitąją pagalbą, atvykę gydytojai suleis ligoniui tam tikrus vaistus, padėsiančius nuslopinti traukulius.

Komentarai [12]

Jurijus
Sveiki, as jau sergu 20m. ir vis tikiuosi kazko gero ir naudingo is kazko. Bandziau mityba, menulio fazes niekas man nepadeda, bet belieka tiketi tik gydytojais. Vieni maitina vaistais kaip triusi, atsiprasant. Vis ieskau, o jau greit 40m.
Milda
Sveiki, lankiau sporto kluba fitnesa su treniruokliais ir begant begimo takeliu nutiko priepuolis, nukritau su traukuliais. Sporto klubo savininkas uzdraude lankytis jo sporto klube, su salyga galesiu eit jei atnesiu gydytojo pazyma, kad galiu sportuoti ir jis nera atsakingas uz nelaime jei sporto klube ivyktu. Ar as privalau eiti prasyti pazimos? Ar klubo savininkas turejo teise manes nebeleisti?
Deimantas
Po nesaikingo alkoholio vartojimo istiko epilepsija. Ar nebevartojant alkoholio dar gali tai pasikartoti?
Milda
Sergu epilepsija. Ar galima nutraukti vienus vaistus Depakine chrono? Vartoju ir Lamictal.
Vytas
Musu dukrai pirmas priepuolis istiko kai jai buvo pusantru metuku. Antras - po dveju metu. Nuo antro praejo 4 menesiai ir trecias istiko jai miegant. Priepuoliai tesiasi labai ilgai ir medikai nuslopina su didelem dozemis tik. Visi tyrimai ok. Smegenis tyre, irgi nieko nerodo.
Rasa
Bemiegant susikramtau liezuvi, rado galvoje epilepsijos zydini, uzeina ranku ir paskui ir koju traukuliai. Gan ilgokai tesiasi.
Darius
Sveiki, mano sesuo serga epilepsija. Priepuoliu nebuve gal 10 metu, sveria jau 120 kg, invalidumo nepratesia gal 6 metai. Ar tiesa kad nuo vaistu auga svoris ir kad tie vaistai sukelia alki? Ar daktarai mato kazkokius zidinius galvoje, nes itariu kad man meluoja...
Rasa
Sveiki visi. Mano brolis serga epilepsija. Kaskart kai ištinka priepuolis labai išsigąstu. Žinau kaip elgtis, ką daryti, bet visada galvoju, kad jau viskas. Sunku ir man, o dar sunkiau broliui. Nežinau kaip jam padėti, ką pasakyti, kad būtų lengviau.
Kamile
Manau tam, kad butu uztikrintas saugumas ir taisyklinga pirmoji pagalba, galima butu apsilankyti kursuose. Patikekite, tiek praktines, tiek teorines zinios vertos kiekvieno isleisto lito Šypsena
Donatas
Sveiki. Sergu jau nuo 10 m. dabar sukako 30m. 18m. isoperavo nepyktybini augli, bet epilepsija vistiek sergu, gyvenu visiskai pilnavevertiska gyvenima. Noreciau patarti Rasai, kad ji butinai pasikalbetu su savo vaikinu ir, kad jis kreiptusi i medikus del to nemalonaus incidento nes tai gali atsliepti i jo tolimesni gyvenima, jeigu jis dar turi vairuotojo teises butinai privalo kreiptis nes sergant tokia liga niekada nesi uztikrintas del savo ir kitu saugumo, gal tas vienas traukuliukas nieko ir nenuleme, taciau medikai tikrai padarys isvadas. Kas liecia Agota e.p. neskatina proto atsilikimo jei skaitete atidziai visa straipsni ten yra isvardinti visi su tuo susije faktoriai. Kas liecia plauku slinkima is savo patirties pasakysiu pas mane vesi plaukai nors su vezimu vesk Šypsena
Rasa
Sveiki. mano vaikinui 28 m. S.m. rugsėjo 26 begrybaujant mums miške jį pirmą kartą gyvenime ištiko epilepsija. kadangi esu mačiusi kaip tai vykdavo draugei tad paverčiau ji ant sono, stengiausi kad nepaspringtų. Bet liežuvi labai susikramtė.Į gydytojus nepriverčiu kreiptsi, todėl labai bijau pasikartojimo, nes kartais miegodamas jis lb krupčioja. Nežinau ką daryti, nes labai bijau viena su juo kur nors eiti ar viena pasilikti.Tas vaizdas neišeina iš akių, Norėčiau sužinoti kokios galėjo būti priežastys?
Agota
Sveiki, norejau paklausti ar kekvienas epilepsijos priepuolis skatina proto atsilikima? Kokie gali buti vaistu naudojimo salutiniai poveikiai? Ar gali slinkti plaukai nuo vaistu?
Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
I.Džiugienės privati klinika
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras
Medikvita, UAB