Migrena

migrena Migrena - liga, kuriai budingi besikartojantys galvos skausmo priepuoliai. Migrena dažniausiai serga moterys (2-4 kartus dažniau nei vyrai) ir labai retai - vaikai (dažniausiai - 5-8 m. amžiaus). Kodėl susergama migrena, migrenos priežastys net ir dabar nėra visiškai aiškios. Migrena, migreniniai galvos skausmai gali būti paveldimi (pavyzdžiui, sirgo tėvai). Tokiu atveju galimybė migrena sirgti vaikams - 60%-90%. Be to, migrena dažnesnė šeimose, kuriose tarp giminaičių buvo ar yra sergančių epilepsija ar kitomis nervų sistemos ligomis. Migrena dažniausiai sergama per lytinį brendimą (nuo 12-20 metų) ir labai retai - sulaukus 50-ties.

Kaip atpažinti migreną. Migrenos simptomai

Keletą minučių ar net valandų prieš migreną, migreninių galvos skausmų pradžią pablogėja nuotaika, sumažėja darbingumas, kai kuriems žmonėms sutrinka regėjimas (pavyzdžiui, skaitant raidės tarsi šokinėja, plaukioja - tai trunka apie 20-30 sekundžių). Regėjimo lauke galima matyti juodas dėmes ar įvairius spalvotus kontūrus, gali kilti nemalonių pojūčių pirštuose, aptirpti viena kūno pusė. Dažnai žmogus nenori kalbėti, neranda pokalbiui tinkamų žodžių. Migreninis galvos skausmas gali būti įvairaus intensyvumo.

Pirmiausia jis pajuntamas vienoje galvos pusėje (dažniausiai kaktos ar smilkinio srityje), o vėliau plinta po visą galva. Skausmas gali būti pulsuojantis - jį galima skaičiuoti kaip pulsą. Esant migrenos priepuoliui, nuo bet kokio judesio migreninis galvos skausmas intensyvėja (pavyzdžiui, gulint galva skauda mažiau, o pakeitus kūno padėtį - stipriau). Kai migrena, migreninis galvos skausmas labai stiprus, norisi būti tamsoje, ramybėje, negirdėti jokių garsų. Dažniausiai migrena sergantį ligonį pykina, jis vemia. Po to skausmas kiek aprimsta, ir žmogus nori kuo greičiau užmigti.

Pamiegojus migreninis skausmas kiek aprimsta. Kairės galvos pusės migreniniai galvos skausmai dažniausiai prasideda naktį ar anksti ryte, o dešinės galvos pusės migreniniai skausmai gali prasidėti bet kuriuo paros metu. Migrenos priepuoliai gali kartotis vienas po kito, tęstis kelias valandas ar net paras. Jeigu migrenos priepuoliai trunka labai ilgai ir dažnai kartojasi, žmogus gali susirgti nerve liga. Tokiu atveju ligonį būtina guldyti į ligoninę.

Prasidėjus migrenai, migreniniams galvos skausmams, pabandykite ant skaudamos galvos vietos uždėti šalto ar šilto vandens kompresus. Vieniems ligoniams sergantiems migrena padeda šilti kompresai, o kitiems - šalti kompresai. Pakaitinkite kojas karštame vandenyje, patrinkite smilkinius citrinos žievele, Vietnamo balzamu ar mentoliniu pieštuku. Kartais galvos skausmas sumažėja, kai pirštais užspaudžiama smilkinine miego arterija. Jeigu šios priemonės nepadeda, išgerkite tabletę aspirino, analgino ar kitų skausmą malšinančių vaistų. Stipriems galvos skausmo priepuoliams kartojantis dažnai, kreipkitės į gydytoją, nes kiekvienam žmogui reikalingas skirtingas šios ligos gydymas.

Mityba sergant migrena

Sergant migrena būtina sureguliuoti mitybą. Pasistenkite atsisakyti raudonojo vyno, portveino, chereso, alaus, šokolado, kavos, sūrio, citrusinių vaisių sulčių, gazuotų gėrimų, turinčių kofeino, bananų. Jeigu esate sauso raudonojo vyno gerbėjai, rinkitės tik rūšinį, markiruotą. Valgykite dažniau ir po truputį. Jums nepakenks baltasis vynas, žolelių arbata, arbata ar kava be kofeino (arba bent su mažesniu jo kiekiu), varškė, jogurtas, obuoliai, kriaušės. Nemalšinkite alkio saldumynais (pavyzdžiui, šokolado plytele), nes organizmui kenkia staigus cukraus kiekio padidėjimas kraujyje ir toks pat sumažėjimas.

Labai išalkę geriau suvalgykite sumuštinį ar vaisių. Jeigu migreniniai galvos skausmai dažniausiai kankina ryte, eidami miegoti saikingai pavalgykite. Poilsio dienomis ilgai nesivartykite lovoje, o skubėkite laiku papusryčiauti. Pasitaiko atvejų, jog moterims migrena, migreniniai galvos skausmai sustiprėja per menstruacijas, todėl savaitę prieš jas nevartokite anksčiau minėtų produktų.

Gydytoja neurologe Birutė Maslauskienė

Komentarai [20]

Julija
Laba diena. Norejau paklausti jusu ar sergant lengvos formos epilepsija, taip nustate gydytojai, galima susirgti migrena nes per menesines vemiu, tirpsta abi rankos gulint naudojantis kompiuteriu ar skaitant knyga bei gulint ant šono, uzeina desines rankos pirstu kaip el. piemeniu gautum toks dilgciojimas  ir dazni galvos skausmai ypac ilga laika bunant grynoj saulej vasara arba kai labai triuksmauja kaimynai.  Anksti ryte buvo uzejes labai labai stiprus galvos skausmas, kad jau mintyse galvojau, kad atejo gyvenimo pabaiga. Skaudejo labiau desine puse galvos.
Agneta
Sveiki, esu visiskai nuleidusi rankas, jau apie metus pries mano dienas ir po ju kankino siaubingi galvos skausmai, kakta, akis...sunku buvo ka nors skaityti, miego truko pastoviai, kudikiui reikia daug demesio, darbui manes. Fiziskai atidirbus uv sviesose pykino, po kazkiek laiko Ibumax, Ibuprofen, Ketanov jokie Paracetamol nepadedavo. Pykina dabar pastoviai jau kiekvena savaite jauciu siaubingus skausmus, 2savaite nebedirbu, bet jau 2diena negaliu istverti desiniosios puses smilktinio skausmo, 2 tabletes nepadejo, pykina, daktarai nieko nereaguoja, tirpsta kojos, rankos. Skruzdeliukai begioja tarsi po veida, sala kojos..ka galeciau pradeti vartuoti? MRI tyrimams, magnetiniams nesiuncia Liūdesys gyventi norisi, kaip sau padeti.
Aura
Geriausi vaistai nuo stiprios migrenos - ADCO - DOL, 2 tabletes ir ARTHREXIN 2 tabletes. Patariama eiti ilsetis, nes labai greitai skaniai uzmigsite ir atsikelsite kaip nieko ir nebuvo.
Rokas
Yra vaistai - imigran. Jei skausmas nuo migrenos tai pades garantuotai.
Greta
Sveiki, eidama is mokyklos praradau su dešine akimi rega, viskas liejosi negalėjau nieko daryti, po to prasidėjo stiprus galvos skausmas kairėje galvos pusėje, po 10-15min nebegalejau kalbėti. Iškart nutirpo dešine plaštaką. Išgėrus ibumetin ir pamiegojus 2-3h, skausmas praėjo, bet atsikelus stukseno galva. Man tik 14m. Čia migrena ar kazkas kito?
Guoda
Man 22 metai, prieš savaite prasidėjo klausant mašinoj muzikos pirmasis galvos suspaudimas, kad net teko užsikišti ausis. Šiuo metu prabėgus savaitei, praėjus daug tyrimų smegenų magnetinį ir t.t. nieko nerasta, nebegaliu važiuoti mašina, nes garsas stiprus atrodo jog sprogs galva...ką daryt? Skausmas nuolatos jau 4 diena iš eilės... aš neviltyje...
Bozena
Man skaudejo spranda, akyse rodesi juodi taskeliai, paskui skausmas nuejo i pakausi, atrode, kad tinsta galva, atrode, kad visi nekalba, o rekia, negalejau pernest, norejosi pabut vienai. Ar tai migrena, ar taip kas yra? Paskui pykint pradejo bet nevemiau. Galvos skausmo nebuvo, jautesi saltis galvoje, atrode, kad kas tempe plaukus. Ar zinot kas tai yra? Aciu uz atsakyma.
Vika
Man labai pulsuoja galva ir uzeina toks skausmas, kad atrodo neistversi bet as uzsidedu kompresa salta ir kazkiek maziau skauda ir negaliu judint galvos nes labai skauda ir labai truksta oro. Man tai kartojasi kas menesi.
Loreta
Migreniniai galvos skausmai mane pradejo kamuoti pries 23 metus. Gydytojai ilgai negalejo nustatyti skausmu priezasties, maitinausi analgetikais deja...Kai Lietuvoje pradejo daugeti gydytoju homeopatu, kreipiausi i juos ir viena gydytoja net nemirktelejusi reze tiesiai, kad man pati tikriausia migrena i israse KAPADOLIO lasiukus. Geriau juos labai saziningai ir 8 metus buvau pamirsus, kad turiu migrena. Po vieno stipraus nervinio sukretimo ji vel primine apie save. Dabar vaistinese yra puikiu, greitai migreninius skausmus malsinanciu vaistu: CINIE, IMIGRAN, FORMIGRAN. Vaistai nuo migrenos yra kompensuojami.
Asta
Man daugiausia galvos skausmai buna savaitgalį, skauda smilkinius ir net akis, erzina visi garsai, šviesa, negaliu nieko valgyti, net gerti vandens, nes bent gurkšnį išgėrus padidėja galvos skausmas, tą vandens gurkšnį jaučiu lyg stovėtų krūtinej, skrandis visiškai nieko nevirškina, net geriant kasos fermentus. Būna labai silpna, tarpais krečia šaltis, negaliu pakilti iš lovos. Ar tai yra migrena ar dar kažkas?
Julija
Man pripazino migrena su aura 2008 metais. Dare daug visokiu tyrimu  ir 2009 man baigesi galvos skausmai. Laikiausi dietos. Daug ko atsisakiau ir gal paskutinius trejus metus as jauciausi blogiau ir blogiau. Dabar darbe sukasi galva, visa laika pykina, sutrinka regejimas, ausys labai jautriai reguoja i bet koki garsa. Norisi iseit kur nors, kur tylu. Bet galva neskauda. Ir as nezinau ar tai migrena ar ne?
Reda
Man galva pradejo skaudeti nuo 2012 metu ir vis pasikartoja, daugiausia pavasari. Ar tai gali buti migrena ir ar yra kokiu vaistu nuo sitos ligos?
Kristina
Sveiki, man galvą skauda nuo 12 m. Dariausi begales tyrimų, viskas gerai, migrenos gydytojai net neįtarė, kol pati neiškentusi nežmoniško galvos skausmo (kai pradedu judėtjis tampa nepekeliams, net alpstu), pykinimo, regėjimo sutrikimų pradėjau ieškoti priežasčiu visam tam. Pati nusistačiau, jog man migrena, gydytojai lyg niekur nieko, po tiek metų tyrimų tai pripažino, tačiau tik išrašė vaistų Migard. Jie padeda, tačiau tai tik dvi tabletės, kurių užtenka max savaitei, o sau leisti juos pirkti dažnai negaliu. Gal kas patartumėte ką daryti, jog migrena bent sumažėtų...?
Laima
Labas vakaras mielos moterys, as mirena jau sergu nuo 9 m. ispradziu nesupratau kas man yra, man budavo baisiausia, kai nejausdavau puse kuno. Visi seimos daktarai man rasydavo musoninis galvos skausmas, taciau man niekas neaiskino kas tai yra. Kai buvau paaugle radau knyga Galvos skausmas ir migrena, tik tada paaiskejo kas man yra. Man migrena prasideda nuo muselyciu begiojimu akyje, tada regejimas sutrinka, pradeda tirpti rankos, kojos, veidas, leizuvis. Liezuvis buna kaip istines, tuo tarpu stengiuosi nekalbeti. Kazkada pasakiau vietoj, kad nejauciu rankos, pameciau ranka ir tada daug kas is manes saipesi. Kai buna stipresnis priepuolis pradedu vemti, tada uzeina galvos skausmas. Galvos skausmas yra lyg su plaktuku duotu i galva, o tvinksejimas sustipreja staigiai padarius judesius. Atsisakiau tai ka megstu, kava geriu su pienu arba grietinele, beliko atsisakyti saldumynus ir rukyma. Negeriu raudono vyno, nevalgau riesutu, fermentinio surio, sokolado (nors kartais pagalvele suvalgau).
Lena
Ir mane kankino siaubingi migrenos priepuoliai. Kol nepradejau valgyti kasdiena imbiera. Dejau i arbatas, ir siaip skiltelem valgiau. Paskaiciau viename bloge apie migrena. Ir kadangi megstu imbiera, padidinau jo kieki, ir galvos skausmas ryskiai pagerejo (ne taip daznai, ne taip stipriai ir ne taip ilgai).
Emilija
Man yra migrena, buna labai skauda galva, akis, sviesa dirgina, vimdo net, o ypac kai pavargstu, o per menstruacijas tai visa laika. Buna uzeina migrena net savaitem...ir as labai megstu saldumynus, ir man ju labai sunku atsisakyti, ar tas noras susijes su migrena?
Antanina
Mano dukrai irgi galva skauda, pykina,vemia ir greitai užmiega. Kol būna namie tai mažiau skauda, o kai išeina į mokykla tada.
Skausmas
Man tai galvą skaudėti, net nepraeina, pradėjo skaudėti akis, kartais net svaigsta galva. Visada pavalgius norisi valgyti dar ir dar. Ypač negaliu atsikratyti saldaus maisto... Ar tai migrena, ar kažkas kito?
Diana
Daznai skauda man galva, ypac kakta ir akis, pykina ir net kartais pavalgiusi dar noriu valgyti. Negaliu pakesti didelio triuksmo, norisi ramybes kai skauda  galva. Ka bedaryciau kalva skauda vistiek ir net labai. Ar tai migrena? Aciu
Lily
Labai daznai, sksuda galva, dazniausiai nakti, it desineje puseje. Kai guliu lovoje skausmas didesnis, o jeigu vaikstau mazesnis, jokio skirtumo nera ar tamsoj ar sviesoj, neskauda kaktos ar akiu. Prasau atsakykite, kas tai yra ir kodel taip buna? Aciu
Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
I.Džiugienės privati klinika
Medikvita, UAB
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras