Angina. Anginos simptomai ir gydymas

angina simptomai gydymasAngina (ūminis tonzilitas) - tai ūminė, bakterinės arba virusinės kilmės liga, pasireiškianti ryklės tonzilių audinio uždegimu. Dažniausiai anginą (arba ūminį tonzilitą) sukelia A grupės beta hemolizinis streptokokas, nes šis mikrobas gali itin sparčiai daugintis tonzilėse.

Rečiau anginą sukelia stafilokokai, pneumokokai, virusai, grybeliai. Dažniausiai infekcija plinta oro keliu, kontaktuojant su sergančių ligoniu. Paprastai angina pasireiškia peršalus, sumažėjus organizmo imuniniam atsparumui ar veikiant įvairiems išoriniams dirgikliams.

Anginos tipai ir simptomai

Katarinė angina - tai toks uždegiminis procesas, kuris vyksta tonzilių paviršiuje. Katarinei anginai būdinga:

  • Gerklės perštėjimas
  • Skausmas ryjant
  • Nežymiai pakilusi temperatūra
  • Paraudę žiočių lankai
  • Nežymiai padidėję kaklo limfmazgiai

Katarinė angina dažniausiai trunka 3-5 dienas. Specialaus gydymo nereikia, pakanka pastilių, šiltų arbatų. Jei būklė negerėja, kad išvengtumėte komplikacijų, būtina kreiptis pas savo šeimos gydytoją.

Folikulinė angina -  kai streptokokai pažeidžia gilesnius tonzilių sluoksnius. Šiai anginos formai būdinga:

  • Stiprus gerklės skausmas, kuris sustiprėja ryjant maistą ar seiles
  • Bendras silpnumas
  • Galvos svaigimas
  • Temperatūra pakyla iki 38-39 ºC
  • Išsižiojus matosi paburkusios, raudonos tonzilės su balkšvom dėmelėm (pūlinukais)
  • Padidėja kaklo limfmazgiai

Folikulinė angina trunka apie 7 dienas.

Lakūninė angina - pūliai padengia visą tonzilės paviršių. Lakūniniai anginai budinga:

  • Stiprūs gerklės skausmai
  • Aukšta temperatūra (38 - 39 ºC)
  • Ant raudonų, paburkusių tonzilių būna gelsvų pūlingų apnašų
  • Padidėja limfmazgiai, čiuopiant skausmingi

Anginos diagnozavimas

Apžiūros metu, pastebėjęs visus anksčiau minėtus simptomus, gydytojas paims gerklės sekreto mėginį, iš kurio bus nustatoma, kokie virusai ar bakterijos sukėlė tonzilių uždegimą ir koks gydymo metodas nustatytu atvėju yra veiksmingiausias.

Anginos gydymas

Tinkamiausias antibakterinis vaistas - penicilinų grupės antibiotikai (penicilinas, amoksicilinas). Alergiškiems penicilinui vaikams ir suaugusiems rekomenduojama skirti eritromicino. Esant sunkesniems ligos atvėjams, antibiotikai gali būti leidžiama į veną ir tik pagerėjus būklei skiriama geriamųjų vaistų. Jei anginą (ūminį tonzilitą) sukėlė virusai, o ne bakterijos, antibiotikais gydyti negalima, tuomet specialistai rekomenduoja ant kaklo dėti šildomą kompresą, vartoti vitaminą C ir laikytis lovos režimo. Dažniausiai gydymo kursas trunka 10 dienų. Negydoma angina gali pažeisti širdį, inkstus ar sąnarius, o pūlių gali patekti į gilesnius audinius. Jei tonzilitas nuolat kartojasi ar pasireiškia lėtinės komplikacijos, reikia ligonį operuoti ir pašalinti infekcijos židinį. Operuojant pašalinamos pažeistos gomurinės tonzilės, nes jos nebeatlieka apsauginės funkcijos ir net neigiamai veikia organizmą.

Pūlingos anginos gydymui gali būti naudojamas prisotintas druskos tirpalas (į šilto vandens stiklinę dedama tiek valgomosios druskos kol ji nebetirpsta). Tokiu tirpalu keletą kartų per dieną skalaujama gerklė. 

Liaudiškos priemonės anginai gydyti

  • Sumaišyti 1 dalį liepžiedžių ir 2 dalis ąžuolo žievės arba 2 dalis liepžiedžių ir 3 dalis ramunėlių žiedų. 1 valgomąjų šaukštą mišinio užplikyti stikline verdančio vandens, laikyti ant silpnos ugnies 5 min., palaukti 1 val. ir perkošti. Įdėti į nuovirą medaus ir skalauti gerklę.
  • 2 valgomosius šaukštus siauralapio gauromečio žolės užpilti puse litro šalto vandens, kaitinti iki užvirimo, palaukti 1 val. Gerti po 1/3 stiklinės 3-4 kartus per dieną.
  • Stiklinę kraujažolės sulčių sumaišyti su 1 litru karšto alaus. Vartoti po 1 stiklinę 3 kartus per dieną.
  • Smulkiai supjaustytą svogūno galvutę užplikyti 0,5 litro verdančio vandens, kaitinti ant silpnos ugnies 5 min., palaukti 2 val. Skalauti gerklę svogūno nuoviru arba sultimis sumaišius su medumi.
  • Kelias valandas su pertraukomis kramtyti korius su medumi.
  • Nulupti 5-6 česnako skilteles, smulkiai sugrūsti ir išmaišyti stiklinėje pieno. Išvirti ir atvėsinti. Gerti po 1 arbatinį šaukštelį kelis kartus per dieną.
  • Lygiomis dalimis sumaišyti obuolių actą su šiltu vandeniu ir šiuo mišiniu skalauti gerklę kas valandą.
  • Sumaišyti 4 valgomuosius šaukštus juodųjų serbentų sulčių, valgomąjį šaukštą medaus, 2 valgomuosius šaukštus citrinos sulčių ir gerti keletą dienų mažais gurkšneliais ryte ir vakare.

Komentarai [4]

Karolina
Sergu pulinga angina 5 dienas, jauciu silpnuma ir nuovargi. Temperatura auksta. Geriu antibiotikus ir niekas nesikeicia. Skalavau gerkle druska pozymiai kazkiek pasikeite, bet veliau atrodo lyg yra kaip buve anksciau. Ka galite patarti?
Ilona
Pries menesi sirgau puliuojancia angina, sugeriau amoksiciklino kursa, skalavau druska, kaip ir pasveikau, bet keli pulinukai taip ir neisnyko. Dabar vel pakilo temperatura, tie pulinukai isryskejo. Gal man reikia stipresniu antibiotiku?
flying
Pries 5  menesius sirgau puliuojancia angina. Geriau gydytojo paskirta Ospamox 1000. Sugeriau 10 dienu ir praejo. Dabar antra diena sergu vel kaip man atrodo pulinga angina. Auksta temperatura, galvos neina pasukti, skauda gerkle ir galva ir akis ir net plaukus. Turiu ospamox vaistu bandau gerti. Idomiausia, kad mazam angina ir kaip ten vadinosi polipai isoperuoti.  Bet kiek atsimenu gal 5 ar 6 kartus sirgau angina ir visalaik puliuojancia. Dabar pas gydytoja nelabai turiu galimybes nueiti. O ir nuejus Airijoje sumoki pinigus o paskiria miksturele ir sprite be gazo!!! Mano klausimas gal butu toks,- ar galiu gydytis ospamox jei sugeriau kursa pries 5 menesiu. (Turiu dar 10 tableciu Biseptol.) Ar tureciau kreiptis pas gyd., kad dar karta operuotu? Aciu
Vaida
Sergu pulinga angina 2 dienas, temperatura auksta, silpnumas. Siandien trecia diena, gerkles skausmas tik dideja, geriu antibiotikus ir jokiu pokyciu.
Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
I.Džiugienės privati klinika
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras
Medikvita, UAB