Buto nuoma. Ką verta žinoti?

buto nuoma Visada ateina toks laikas, kai norisi pakeisti gyvenamąjį vietą ar ištrūkti iš tėvų namų, tačiau ką visgi vertėtų žinoti apie buto nuomą?
Pirmiausia, labai svarbu nuspręsti, kokio buto nuoma jus domina - kokio dydžio, kelintame aukšte bei su kokiais patogumais, o tuomet prasideda tinkamo buto paieškos. Tikriausiai vienas populiariausių būdų ieškoti buto nuomai - tai skelbimas laikraštyje: jūs galite patalpinti skelbimą, jog ieškote tam tikro buto, tačiau tuo atveju turėtumėte būti pasiruošę įvairiausiems siurprizams: dažnai žmonės neatidžiai skaito skelbimų tekstus, ir gali jums pasiūlyti vieną kambarį palėpėje vietoj buto ar apartamentų, nes nuomotojui geras butas - tai tas, kuris turi sienas, duris ir langus.

Taigi, reikėtų iš anksto įsitikinti ar jums siūlomas butas nuomai atitinka visus jūsų reikalavimus. Dar vienas būdas ieškoti - tai apie galimų butų nuomą ar pardavimą skelbiantys interneto portalai, tačiau dažniausiai dauguma skelbimų šiuose skelbimų portaluose talpina agentūros, kurios be nuomotojo kainos dar nori uždirbti ir savo pelno dalį. Be to, neretai internetiniuose skelbimuose įdedami idealūs namai, su gražiomis nuotraukomis už itin patrauklią kainą, tačiau jums paskambinus dažniausiai jie jau būna užimti, o jums pasiūlomi kiti butai, kurie, tiesa sakant, nėra tokie patrauklūs.

Taip pat, kartais pasitaiko atvejų, kai butai nuomojami neoficialiai, nesudarant rašytinių nuomos sutarčių ir nemokant mokesčių valstybei. Tokie atvejai itin pavojingi abiems pusėms: butų nuoma užsiimantys asmenys neapsaugoti nuo nuomininkų skolų, nesumokėtų komunalinių paslaugų mokesčių, dingstančių ar apgadintų daiktų, o besinuomojantys asmenys taip pat nėra saugūs, nes buto savininkas gali juos bet kuriuo metu iškeldinti.

Kaip išsirinkti butą nuomai?

Keletas patarimų padėsiančių jums išsirinkti patį tinkamiausia butą nuomai:

  • Paprastai patariama buto nesinuomoti vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje, nes į didžiuosius miestus iš provincijų studijuoti atvykę studentai, tiksliau dėl jų padidėjusi paklausa, smarkiai užkelia nuomojamų butų kainas. Taigi, geriausias metas ieškoti naujo buto nuomai - tai pavasaris, kada kainos būna žemiausios.
  • Nepamirškite įvertinti rajoną, kuriame yra nuomojamas butas, susisiekimą bei atstumą iki artimiausio prekybos centro, darbovietės, mokyklos ar universiteto.
  • Nemažiau svarbu atkreipti dėmesį, koks žmogus yra buto savininkas, nes jei jau nuo pirmo pokalbio jis pasirodė keistas ir nesukalbamas, vertėtų ieškotis kito buto - taip išvengsite problemų ateityje.
  • Taip pat patartina pasidomėti, kokie kaimynai gyvena šalia.
  • Bei nepamirškite pasiteirauti, kiek kainuoja šildymas tame bute šaltuoju sezonu.

Lietuviai geriau butą perka nei nuomojasi?

Statistika rodo, jog Lietuvoje tik 3 procentai gyventojų butą nuomojasi, kai tuo tarpu kitose šalyse, tokiose kaip Vokietija butą nuomojasi nuo 60 iki 87 procentų gyventojų, tai viena didžiausių nuomojamo būsto rinkų Europos sąjungoje. Kodėl taip yra? Tikriausiai todėl, kad Lietuvoje butų nuomos rinka vis dar yra pakankamai nesubalansuota. Išsinuomoti gyvenamąjį būstą pagal sutartį ilgesniam laikui arba visam gyvenimui, kaip tai be jokių sunkumų gali padaryti kiti Europos sąjungos gyventojai, Lietuvoje vis dar praktiškai neįmanoma.

Pirkti butą ar nuomotis?

Bankams vis rečiau rodant savo dosnumą nemažai lietuvių ima svarstyti, jog galbūt norimą, bet neįperkamą butą geriau nuomotis, tačiau specialistai vieningos nuomonės neturi, kuris variantas yra tinkamiausias, bet pripažįsta, kad esant nestabiliai ekonominei situacijai, buto nuoma teikia didesnį saugumo jausmą. Ne paslaptis ir tai, kad kiekvienas žmogus suvokia, kas geriau: ar mokėti įmokas bankui, disponuojant ribotomis pajamomis, ar tuos pačius pinigus skirti buto nuomai, tuo labiau, kad buto nuomos kaina dažnai būna kur kas mažesnė nei mėnesinė įmoka bankui.

Kita vertus, nuomodamiesi butą visą pinigų sumą atiduodate kažkam kitam, o išliekamosios materialinės vertės negaunate jokios, todėl galbūt verta investuoti ir įsigyti nuosavą butą? Tuo atveju, kambarį nuosavame bute galėtumėte išnuomoti draugui. Tiesa, tuomet neturėtumėte visiškos laisvės pasidžiaugti savu būstu, tačiau taip palengvintumėte finansinę naštą ir sumažintumėte tikėtinų finansinių problemų riziką. Taigi, kalbant apie tai, kas geriau - butą nuomotis ar pirkti, vertėtų atsižvelgti, kuris sprendimas yra labiau tinkamas konkrečiam žmogui.

Komentarai [0]

Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
I.Džiugienės privati klinika
Medikvita, UAB
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras