Sezoniniai darbai Lietuvoje bei užsienyje.

darbas uzsienyje Atėjus vasarai, įvairaus amžiaus bei profesijos atstovai  ima ieškoti papildomo pinigų šaltinio. Sezoninis darbas - tai puikus būdas užsidirbti ne tik moksleiviams, bet ir tiems, kurie nenori įsipareigoti bei pasirašyti ilgalaikių darbo sutarčių. Populiariausi sezoniniai darbai - tai aptarnavimo darbai kaimo turizmo sodybose, poilsio namuose ir sanatorijose, viešbučiuose, parduotuvėse, kavinėse bei restoranuose. Taip pat darbai vaikų poilsio stovyklose, prekyba ledais, maistu, spauda, miško grybų, uogų rinkimo ir apdorojimo darbai, žemės ūkio produkcijos auginimas bei derliaus nuėmimas. Tačiau kur dirbti geriau? Lietuvoje, kur darbo užmokestis galbūt ir neatitinka visų Europinių standartų, tačiau jums netenka švaistyti pinigų kelionės išlaidoms ar visgi užsienyje, iš kur galima parsivežti nemenka pinigų sumelę bei susipažinti su kitos šalies kultūra.

Sezoniniai darbai Lietuvoje

Ne paslaptis, kad į Norvegiją išvykę uždarbiauti žmonės po trijų ar keturių mėnesių grįžta su pinigų suma, kuri siekia 5 - 8 tūkstančius litų. Tačiau ar visada darbas užsienyje yra geriau? Normalu, jog vieni nenori palikti šeimos, draugų, vaikino ar merginos, kiti nemėgsta keliauti, o dar kitų sprendimui įtakos turi finansinės galimybės - jie tiesiog neturi pakankamai pinigų kelionės išlaidoms, todėl yra priversti ieškotis sezoninio darbo Lietuvoje.

Moksleiviai vasaros sezonui dažniausiai ieško lengvo pobūdžio nekvalifikuotų žemės ūkio darbų arba darbų aptarnavimo sektoriuje, tuo tarpu studentus ar profesinių mokyklų moksleivius domina darbas, kuris sietųsi su jų profesija. Visi darbo pasiūlymai jaunimui viešai skelbiami atviro informavimo zonose, jaunimo darbo centro skelbimų lentose, o nuo 2011 m. Lietuvos darbo biržos interneto svetainės skyriuje "ieškantiems darbo" jau yra išskiriami ir darbo pasiūlymai skirti konkrečiai moksleiviams ir studentams.

Deja, Lietuvoje darbdaviai linkę ieškoti darbuotojų ilgesniam laikotarpiui. Tad kol kas vasarą Lietuvoje nusprendę padirbėti neturi daug galimybių rinktis ir dažniausiai tenkinasi aptarnavimo srityje siūlomomis darbo pozicijomis už minimalų atlyginimą.

Sezoniniai darbai užsienyje

Įsidarbinti kitose šalyse, tokiose kaip Švedija, Norvegija taip pat Danija ar Prancūzija, jaunuolius dažniausiai paskatina uždirbamų pinigų kiekis. Mintis "greitai ir daug" tikrai atrodo patraukli. Kita vertus, "greitai ir daug" dažnai pareikalauja nemažai fizinių pastangų: tenka sunkiai dirbti, o kartais, grįžus po trijų ar keturių mėnesių sunkaus sezoninio darbo visa tai  atsiliepia sveikatai. Galiausiai, darbas užsienyje, dažnai neturi nieko bendro su studentų ar profesinių mokyklų moksleivių specialybėmis. Nepaisant to, žmonės neretai pasirenka būtent tokį darbo pobūdį.

Sezoninis darbas Švedijoje

Švedijoje populiariausi  sezoniniai darbai yra skinti braškes, specialiomis šukomis rinkti mėlynes, spanguoles, bruknes, taip pat - grybauti. Atlyginimas priklauso nuo to, kiek prirenkate uogų ar kitų gėrybių. Darbo čia gali užtekti net iki spalio, tačiau, svarbu atminti, jog Švedijoje, kaip ir Prancūzijoje, be leidimo galima dirbti iki 3 mėnesių. Norint likti ilgiau, reikia prisiregistruoti, kreiptis į mokesčių inspekciją ir gauti asmeninį kodą. Tai suteiks galimybę legaliai dirbti šalyje.

Sezoninis darbas Norvegijoje

darbas norvegijojeSezoninis darbas Norvegijoje - tai darbas iki 6 mėnesių per metus. Čia sezoniniams darbuotojams, taip pat reikalingi darbo leidimai ir registracija Norvegijos mokesčių tarnyboje, tačiau nereikalinga registracija gyventojų registre.

Pavyzdžiui, sezoniniams žemės ūkio sektoriaus darbuotojams Norvegijoje numatyti žemesni atlyginimų tarifai, tačiau sezoniniai darbuotojai, paprastai moka šiek tiek mažesnius pajamų mokesčius nei nuolatiniai darbuotojai. Darbui Norvegijoje įmonės daugiausia ieško darbuotojų žuvies apdorojimui, paruošimui, sandėliavimui.

Sezoninis darbas Danijoje

Šioje šalyje tarp imigrantų labai paplitę yra žemės ūkio sezoniniai darbai. Dažniausiai lietuviai ir kiti imigrantai Danijoje dirba šiuos darbus:

  • Braškių, žirnių skynimas - atlyginimas už nuskintą kiekį maždaug 0.80 eurai už kilogramą, darbo laikas priklauso nuo oro sąlygų, dažniausiai pradedamas anksti 4 valandą ryto.
  • Obuolių bei kriaušių skynimas - atlyginimas valandinis, maždaug 14 eurų už valandą, dirbama apie 37 valandas per savaitę.
  • Darbas medelyne - sezonas nuo kovo iki gruodžio, sutartis pasirašoma 1 - 6 mėnesiams, atlyginimas už padirbtą darbą valandinis, dirbama mažiausiai 37 valandas per savaitę.

Tai labiausiai tarp imigrantų paplitę sezoniniai žemės ūkio darbai Danijoje, tačiau gerai paieškojus galima rasti įdarbinimo agentūrų, kurios siūlo ir didesnį žemės ūkio darbų pasirinkimą.

Deja, dauguma Danijos ūkininkų negali pasiūlyti gyvenamosios vietos savo darbininkams. Todėl imigrantai, dirbantys žemės ūkio darbus turi gyventi stovyklavietėse - kempinguose. Tik labai nedaug ūkininkų pasiūlo gyvenamąjį plotą vasaros sezono metu.

Sezoninis darbas Prancūzijoje

Prancūzijoje uždarbis maždaug 50 eurų per dieną, atsiskaitoma kas savaitę. Dažniausiai nemokamai aprūpinama maistu bei būstu.  Tikslios datos, kada prasideda derliaus nuėmimo darbai Prancūzijos vynuogynuose, nėra, nes tai priklauso nuo to, kada sunoksta vynuogės. Darbų pradžios galima tikėtis jau nuo rugpjūčio vidurio, tačiau paprastai darbas pradedamas rugsėjo 10-14 d. Derliaus nuėmimas gali užtrukti 7-18 dienų.

Darbo sutartis - geriausia garantija

Nevykite į užsienį be pasirašytos darbo sutarties. Nesvarbu, ar darbo ieškojote patys, ar su jumis susisiekė darbą siūlantys asmenys, ar jums padėjo įdarbinimo agentūra. Visais atvejais prieš išvykdami dirbti sezoninių darbų turėtumėte gauti pasirašytą darbo sutartį iš savo darbdavio, o ne įdarbinimo agentūros. Geriausia gavus sutartį būtų patikrinti, ar toks darbdavys iš tiesų egzistuoja.

Planuojantieji pasinaudoti tarpininkų paslaugomis turėtų žinoti, kad šalies teisė draudžia imti mokesčius už tarpininkavimą įdarbinant užsienyje. Todėl jei ruošiatės uždarbiauti kitoje šalyje, nuodugniai patikrinkite tarpininkaujančio asmens veiklą, įsitikinkite, jog tarpininko veikla yra deklaruota.

Komentarai [6]

Sandra
Sveiki, ieskau kas galetu kartu vaziuoti ir padetu isidarbinti per vasara sezoniniam darbui, tikrai buciau dekinga. Aciu.
Alma
Laba diena, su dukra ieskome sezoninio darbo vasarai, gal ka galetumete patarti, rekomenduoti?Kontaktus gal kokius galite duoti? Nes tikrai daug apsisaukeliu...(mes dar tik pradinukes sioje srityje) Aciu.
Irena
Sveiki, noreciau isidarbinti vasarai. Kur rasti kontaktus?
Dina
Tai kam tos tarpininkes - agenturos - juk pilna darbo birzu psl.  internete tiek skandinavu, tiek kitu saliu...ieini ir vartyk, kur ukininkai ar kokie kiti darbdaviai pasiskelbe - ten gi visi kontaktai duodami - nusirasei telefona ir skambink i pirmas rankas...mes visada taip vaziuojam pas svedus pauogaut...
Tomas
Tai nereikia kreiptis į agentūras žadančias surasti darbą nemokamai. Nemokamas būna tik sūris pelėkautuose. O neblogų darbų pasiūlymų galima rasti šias paslaugas siūlančiose svetainėse. Tik žinoma už suradimą teks susimokėti.
Reda
Labai aciu cia taip graziai surasyta bet istikruju taip nera kiek jieskojau darbu uzsienyje kiek pravaiksciojau agenturu...taip is pradziu jie sako idarbinam nemokamai, bet kai nuvyksti i vieta jie is taves reikalauja tipo piniginio uzstato kad tu vyksi...bet paemes pinigus isvis prapuola...arba isveza tipo i koky fabrika o palieka gatveje....net nezinau ar bera nors viena sazininga agentura kuri nuosirdziai padetu zmoguij susirasti nors sezonini darba be uzmokescio...tokiu kaip as apgautu pilna...
Pasidalinkite mintimis, pageidavimais, palikite savo komentarą.
  1. Saugos kodas
VŠĮ Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centras
Medikvita, UAB
I.Džiugienės privati klinika